صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

مادری که برای لمس فرزندش با کرونا جنگید

یکی از گروه هایی که با استرس های روحی بسیاری مواجه شدند مادران باردار هستند که سلامتی جنین تا زمان به دنیا آمدن او بسیار حائز اهمیت است.
در این میان مادران بسیاری با کرونا جنگیدند تا بتوانند نوزادشان را با سلامتی در آغوش بگیرند یکی از آنها خانم شبنم امینیان است که روزهای سختی را تجربه کرده است.

او در گفتگویی صمیمی با ما با ذکر این نکته که بیماری کرونا را جدی نگرفته بوده و بسیاری از دورهمی را شرکت میک رده آن هم بدون استفاده از ماسک گفت : بیمایر کرونا از خواهرش به او منتقل شده به طوریکه جنین او ماه هفت را پشت سر می گذاشته است.

خانم امینیان می گوید : بیماری کرونا برای او بسیار سخت بوده و از بیمارستان اسفراین به دلیل وضعیت حاد به بیمارستان امام حین بجنورد و بخش آی سی یو منتقل شده است که در آن بخش با ماسک های پر فشار اکسیژن نفس می کشیده است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که متخصصان به او توصیه میکردند تا ختم بارداری را برای او تجویز کنند تا بتواند زنده بماند اما مهر مادری اجازه این کار را به او نمیداده است.

همان طور که با او صحبت می کردم از صدای لزران و نفس های شماره افتاده او می توانستی روزهای سخت را در پیش چشمانت مجسم کنی، روزهایی که باید برای او شیرین و دلچسب تمام می شد با بی احتیاطی به ثانیه های زجر آور تبدیل شده بود.

او این نکته را هم گفت که نوزادش بعد از به دنیا آمدن یک ماه در بیمارستان بستری بوده به دلیل اینکه بر اثر کرونا دچار بیماری تنفسی شده بود.
اما پای صحبت مادری دیگر که روزهای شیرین بارداری با تزریق واکسن کرونا به اتمام رسانده نیز نشستیم .

خانم شیوا نوروززاده با بیان اینکه با شروع واکسیناسیون مادران باردار اقدام به تزریق واکسن کرده است گفت : تزریق واکسن برای سلامتی خود و جنین او مشکلی را ایجاد نکرده است.
او با توصیه تمام مادران به تزریق واکسن افزود : اعتماد به متخصصان در مبارزه با این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

کارشناس سلامت مادران باردار دانشکده علوم پزشکی اسفراین نیز با بیان اینکه ازابتدای واکسیناسیون کرونا بسیاری از مادران باردار به دلیل استرس از تزریق واکسن امتناع می کنند گفت : واکسن سینوفارم با تایید وزارت بهداشت در دسترس حوزه سلامت قرار گرفت تا بتوانند مادران را علیه کرونا واکسینه کنند.

خانم فاطمه اخوان افزود : با دستورالعمل جدید ابلاغی وزارت بهداشت تمامی مادران باردار بالای 18 سال می توانند از ابتدای بارداری خود واکسن کرونا را تزریق کنند ودر صورت عدم تمایل تا 12 هفته تزریق واکسن خود را به تاخیر بیندازند.

وی با اشاره به اینکه اگر مادری قبل از بارداری یا عدم اطلاع از بارداری دُز اول واکسن خود را تزریق کرده باشد،می تواند با فاصله 28 روز دز دوم واکسن را تزریق نماید افزود :
در صورت تزریق واکسن آسترازینکا قبل از بارداری با فاصله 2 ماه مادران می توانند دُز دوم را آسترازینکا تزریق نمایند.
کارشناس سلامت مادران باردار دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت : 42 روز بعد از زایمان مادران میتوانند مطابق دستورالعمل های جمعیت عمومی، واکسن های خود را دریافت کنند.


١٦:٥٩ - 1400/10/08    /    شماره : ٧٢٢٧    /    تعداد نمایش : ٥٢خروج